درس فصل 1 علوم - شهاب سنگ

                  شهاب سنگ چيست ؟             

 شهاب سنگ يك سنگ آسماني است كه به زمين افتاده است. در واقع همه اجرام در حال حركت در فضا كه به زمين مي افتند، شهاب سنگ ناميده مي شوند. دست كم هر سال 100 شهاب سنگ با زمين برخورد مي كنند. بيشتر اين شهاب سنگ ها بسيار ريزند. آنها به قدري كوچكند كه مقاومت هوا مي تواند سرعتشان را آنقدر آهسته كند كه براثر اصطكاك با جو نسوزند و به آرامي به زمين بيفتند.

سه نوع شهاب سنگ وجود دارد. سنگي، آهني و سنگي-آهني. شهاب سنگ هاي سنگي از مواد معدني سيليكون و اكسيژن غني هستند. مقادير كمتري از آهن، منيزيوم و عناصر ديگر هم در آنها وجود دارد. بخشي از شهاب سنگ هاي سنگي، تكه هايي از همان موادي كه سياره ها را تشكيل داده اند را در خود دارند. گروه ديگري از شهاب سنگ هاي سنگي زماني بخشي از بدنه والدشان بوده اند. به عنوان مثال بخشي از يك سيارك بوده اند.

شهاب سنگ هاي آهني بيشتر از آهن و نيكل تشكيل شده اند.

شهاب سنگ هاي سنگي-آهني به مقدار تقريباً مساوي سنگ بر پايه سيليكون و فلز آهن-نيكل دارند.

تركيب مواد شهاب سنگ ها، كليدهايي را درباره منشأ آنها به دست مي دهد. منشأ آنها ممكن است سيارك ها باشند. بعضي از مواد شهاب سنگ ها شبيه به تركيبات زمين و ماه يا برخي حدس مي زنند كه شبيه به مريخ است و تركيب بعضي ها هم كاملاً با تركيبات اينها متفاوتند. بعضي ها هم تركيبي مثل ستاره هاي دنباله دار دارند.

 

اندازه شهاب سنگ ها بسيار متفاوت است. بيشتر آنها نسبتاً كوچكند. بزرگ ترين شهاب سنگي كه تا كنون پيدا شده وزنش حدود 60 تن است. اين شهاب سنگ آهني در مزرعه اي دركشور آفريقايي ناميبيا به زمين افتاده است. با اين كه زمان زيادي از افتادن آن مي گذرد هنوز چاله اي كه تشكيل داده سر جاي خودش باقي است. اجسام خيلي بزرگ تري مثل سيارك ها و ستاره هاي دنباله دار هم مي توانند به زمين برخورد كنند و به اين ترتيب به شهاب سنگ تبديل شوند.

 

شهاب سنگ ها از يك سقوط آتشين از ميان جو زمين جان سالم به در برده اند و مقدار زيادي از جرمشان را در اين فرايند از دست داده اند. بيشتر شهاب سنگ هاي در حال حركت در فضا پس از برخورد به جو زمين مي سوزند و از آنها تنها ذراتي از گرد و غبار باقي مي ماند. هر روز حدود 3000 تن گرد و غبار شهاب سنگي به زمين مي ريزد.شهاب سنگ ها به خاطر اين به سطح زمين مي رسند كه اندازه آنها براي سفر از ميان جو مناسب است. اگر آنها خيلي كوچك بودند، در جو متلاشي و تكه تكه مي شدند. اگر خيلي بزرگ بودند ممكن بود قبل از رسيدن به سطح زمين منفجر شوند. يك چنين شيئي در سال 1908 در حدود ده كيلومتري بالاي رودخانه تونگوسكا در سيبري منفجر شد و در منطقه اي به وسعت 23 كيلومتر رها شد و درختان را دود زده كرد و به طور سطحي سوزاند.

 پاسخ سؤالات

1- شهاب سنگ چيست ؟ 

شهاب سنگ يك سنگ آسماني است كه به زمين افتاده است. در واقع همه اجرام در حال حركت در فضا كه به زمين مي افتند، شهاب سنگ ناميده مي شوند.

2- هنگام برخورد شهاب سنگ با زمين چه اتفاقي مي افتد ؟ و چرا قطر و عمق گودال هاي ايجاد شده يكسان نيست ؟

گودالي عميق در زمين به وجود مي آيد. چون وزن و اندازه ي شهاب سنگ ها متفاوت است.

3- عوامل گوناگوني روي عمق و قطر گودالهاي ايجاد شده اثر دارند. هم كلاسيهاي پوريا پس از گفت وگو، در اين باره پيشنهادهاي خود را اينگونه بيان نمودند.

به نظر ما، هرچه اندازه ي شهاب سنگ بزرگتر باشد، گودال ايجاد شده عميق تر خواهد بود.

هرچه سرعت شهاب سنگ بيشتر باشد، قطر گودال ايجاد شده بزرگتر خواهد بود.

اگر شهاب سنگ در اقيانوس سقوط كند ،گودالي ايجاد نمي شود.

4- سرعت برخورد شهاب سنگ چه اثري روي قطر دهانه ي گودال دارد؟

هر چه شهاب سنگ با سرعت بيشتري به زمين برخورد كند، قطر دهانه ي گودال ايجاد شده بزرگتر خواهد بود.«

 

مراحل مهم روش علمي

1 ) مشاهده

2) طرح مساله يا پرسش

3 )  فرضيه

4 ) آزمايش

5 ) نظريه

وسايل مورد نياز آزمايش: تيله يا سنگ هايي در اندازه هاي مختلف ، خاك ، گچ،آب ومتر براي اندازه گيري و خط كش

آزمايش :

در ادامه گوشه كلاس مواد را درون تشت گذاشته و ظروف را شماره گزاري مي كنيم و كنار ديوار مي گذاريم و متر خياطي روي ديوار نصب مي كنيم و از دانش آموزان هر گروه ميخواهيم كه با ارتفاع نيم و يك متر و يك و نيم متر براي نمونه تيله ها را بر روي ظروف بندازن و پس از هر بار انداختن اندازه قطر گودال ايجاد شده و عمقش را به ميليمتر اندازه بگيرند .

سپس تيله بزرگتري را امتحان كنند و آزمايش را تكرار كنند .

يكي از اعضاي گروه هم تمام مشاهدات را يادداشت برداري مي كنند .

 

در ادامه دانش آموزان براساس داده هاي جدول و مشاهدات به نتايج ميرسند كه :

هر چه ارتفاع بيشتر باشد نيرو بيشتر است پس لحظه برخورد جسم به سطح قطر دهانه بيشتر خواهد شد .

جنس سطح برخورد هم مهم هست چون خاصيت تراكم مولكولهاي ماده اي كه قرار است تيله بر روي آن سقوط كند هم تاثير دارد.

جرم گلوله و مساحت سطح گلوله هم مهم است .

 امروز ما اين آزمايش را در كلاس انجام داديم و كاملا با خط كش ميشد عمق را با ميليمتر اندازه گرفت مخصوصا تاثير سقوط تيله بر روي خاك و گچ . چون گچ نرم تر هست و تيله عمق بيشتري ايجاد مي كند .

اما متغيير چيست : 

متغيرها به 3 دسته تقسيم مي شوند :

متغير مستقل

متغير وابسته

متغير كنترل شده

متغير مستقل : متغيري هست كه در آزمايش بايد تغيير دهيم . ارتفاع در اينجا مي باشد كه هر چه ارتفاع بيشتر شود ، سرعت سقوط هم بيشتر خواهد شد .

متغير وابسته : متغيري هست كه تاثير متغير مستقل را مي سنجد در واقع اندازه دهانه گودال ايجاد شده و عمق آن است .

متغير كنترل شده : عوامل و مواد ي هستند كه ثابت نگه داشته مي شوند و در كنترل ما هستند مانند اندازه ي سنگ يا تيله ، جنس سطح يا خاك ، محا رها كردن سنگ و جرم سنگ هست .

   

در آزمايش ها برخي متغير ها بر روي متغيرهاي ديگر اثر مي گذارند به عنوان مثال سرعت سقوط جسم در عمق گودال موثر هست . يا به عبارتي عمق گودال ايجاد شده وابسته به سرعت سقوط جسم است . براي همين سرعت سقوط جسم را« متف=غير مستقل » و عمق گودال ايجاد شده را « متغير وابسته » و ما در نهايت در هنگام آزمايش متغير مستقل را تغيير مي دهيم و متغير وابسته را اندازه مي گيريم .                             

 حالا به فيلمي از لحظه برخورد يك شهاب سنگ به زمين در كشور روسيه توجه كنيد.برچسب: ،

[ ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۰۰:۲۴ ] [ بازدید: ] [ مجيد عبداللهيان ]

[ نظرات (0) ]

{COMMENTS}
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]